DOG FRIENDLY MIEJSCA W POZNANIU / odsłona 2

SPRAWDŹ LOKALE W POZNANIU, DO KTÓRYCH WPUSZCZĄ CIĘ Z TWOIM CZWORONOŻNYM PRZYJACIELEM.

Wpis powstał we współpracy z marką Dogway.

W 2019 roku na naszym fanpage’u przeprowadziliśmy ankietę: Pies w lokalu: tak czy nie? Wyniki pokazują, że aż 72% badanych nie ma nic przeciwko psiakom w lokalu, a ponad 25% totalnie nie akceptuje obecności kejtra w restauracji (w badaniu wzięło prawie 3 tysiące osób). Minęło sporo czasu, ale sytuacja w naszej opinii klaruje się podobnie. A może nawet lepiej… podczas pandemii wiele osób zdecydowało się na posiadanie czworonoga, wśród nich także Mateo!

Wiele osób, które są za obecnością psiaków w lokalach dodaje: DUŻO ZALEŻY OD WŁAŚCICIELA. Poza głosami w kwestionariuszu, pojawiły się także komentarze. Wszystkie z nich odnosiły się do jednego – rozwagi właścicieli psów. Pamiętajmy, że jeśli wybieramy się z psem do lokalu, to my odpowiadamy za bezpieczeństwo jego i osób dookoła niego. Nie zapominajmy o towarzyszu, którego przyprowadziliśmy i nie pozostawiajmy zwierzaka samopas.

Po kilku miesiącach posiadania psa mogę dodać jedno (Mateo): liczy się staranie. Sam borykam się z tym, że mój psiak (jeszcze w procesie) socjalizacji zachowuje się różnie: a to niucha, a to sprawdza co na stoliku obok, a to zaczepia biegające dzieciaki, a to poszczekuje. Jednak zawsze próbuję zrobić coś, aby poskromić gada i usadowić go w moim pobliżu, aby nie przeszkadzał nikomu. Byłem jednak niejednokrotnie świadkiem, gdy pies ujadał bardzo straszliwie, a właściciele byli tak zajęci rozmową przy stoliku, że totalnie nie zwracali na niego uwagi. Pies ewidentnie przeszkadzał, a zobojętniona postawa opiekunów wprawiała pozostałych gości restauracji w jeszcze większą irytację. 

Co mogę dodać od siebie dla osób, które dopiero adoptują / zakupują psiaka? Czasami trzeba się trochę powstydzić. Wiadomo, że sytuacja, w której idziemy do knajpy, a nasze psie dziecko nie zachowuje się jak trzeba to szereg myśli: jaki niegrzeczny, czemu nie siedzi na miejscu, pewnie przeszkadza wszystkim, itp. Jednak, jeśli pies nie będzie bywał w miejscach zaludnionych, z różnymi bodźcami, nigdy nie nauczy się w nich przebywać. Ja na początku starałem się wybierać takie godziny pobytu w knajpach, podczas których ruch jest minimalny i nie będzie wielu osób, którym nieznośne zachowania mogą zburzyć błogi relaks, jakim powinna być wizyta w restauracji. 

CO JEST DLA MNIE WAŻNE PRZY WYBORZE MIEJSCA DOG FRIENDLY?

 • LOKALIZACJA: wybieram miejsca, które zlokalizowane są w pobliżu mojego miejsca zamieszkania lub posiadają parking
 • PRZESTRZEŃ: sprawdzam czy mają ogródek (miesiące letnie) oraz jakich gabarytów jest ich wnętrze (w przypadku wizyty z psiakiem w środku). W przypadku drugiej opcji liczy się odległość między stolikami. Jeśli jest to możliwe staram się wybierać miejsca możliwie na uboczu, podkreślając podczas rezerwacji, że będziemy z psiakiem.
 • DŹWIĘKI: jeśli wiem, że w lokalu gra bardzo głośna muzyka – odpuszczam, nie chcę niepotrzebnie stresować zwierzaka. Do takich lokali wybieram się bez kejtra. 

 

JAK PRZYGOTOWUJE SIĘ DO WYJŚCIA? 

 • MISKA + WODA: zawsze zabieram swoją miskę i wodę. Z racji tego, że różne psy piją z misek dostępnych w lokalu, z obawy przed ew. złapaniem czegoś niefajnego, wolę zaopatrzyć się w swoją i nie mnożyć niefajnych scenariuszy.
 • GRYZAKI: zawsze zabieram przynajmniej 3 różne. Dlaczego? Jeśli jeden nie zyska zainteresowania mojego kejtra – wybieram z torby inny. Na któregoś na pewno się skusi. Partnerem tego tekstu jest firma DOGWAY, w swojej ofercie mają np. pałeczki wołowo-drobiowe, gryzaki dentystyczne, harder wołowy, kurze łapki, kości. Wszystko idealne do długiego gryzienia i zajęcia pupila.
 • KOC: zawsze zabieram podróżny kocyk, który mogę rozłożyć psu koło stolika.
 • SMYCZ: zawsze zabieram długą, ale skracam ją pod przestrzeń dostępną w restauracji. Jeśli to możliwe: przywiązuje ją w solidnym miejscu, aby pies widząc, np. innego psa nie pogonił za nim, demolując połowę restauracji.
 • SPACER: zawsze przed wizytą staram się wyjść z psem na dłuższy spacer, aby podczas pobytu w lokalu zwyczajnie odpoczywał. 

 

PYTAMY O ZDANIE PSIEGO BEHAWIORYSTĘ 

Przed wyjściem do restauracji zawsze analizujemy nasze wzajemne potrzeby – czy wyjście jest dla wszystkich przyjemnością, czy zabieramy psa ze sobą tylko dlatego, że potrzebujemy jego towarzystwa. Warto podejść do sprawy praktycznie i zastanowić się czy pies jest na tyle dojrzały, przygotowany aby dać radę usiedzieć w jednym miejscu, np. z ograniczonym ruchem do metra smyczy, czy umie zająć się sobą, albo po prostu odpocząć, kiedy nikt nie poświęca mu uwagi i np. nie zacznie oszczekiwać wchodzących gości, albo ciągnąć na powitanie każdej osoby, która minie stolik. Często właściciele psów zapominają o tym, że w lokalu przyjaznym czworonogom ich pies, który kocha ludzi i wszystko umie, może nie być jedynym psim gościem, a to kolejna pula umiejętności, choćby „nie witamy się z każdym psem”, „nie zawsze jest czas na zabawę”. To nie znaczy, że banalny wypad na obiad ma się teraz jawić jako wyzwanie miesiąca. Wszystko z rozwagą i znajomością swojego psijaciela. Treningowo zalecam na start wizytę w mniej obleganym lokalu, może na początku w ogródku, a dopiero później wewnątrz. Bez znajomych, presji czasu, miejsca, okoliczności. Wtedy spokojnie można sprawdzić jak pies funkcjonuje w takiej przestrzeni, co sprawia mu trudność, czego warto go jeszcze nauczyć. W torbę spakujcie pomocników: ulubiony gryzak, smaczki, a może kocyk. Chwalcie i doceniajcie wszystko co Wasz psiak zrobi dobrze. Z przymrużeniem oka, Kama Wojda z MÓW DO ŁAPY.

MOJE ULUBIONE MIEJSCA DOG FRIENDLY W POZNANIU
5 miejsc, które przetestowałem z każdej strony pod kątem obecności w nim z psem. Bruno rekomenduje je w stu procentach. 

 1. PETIT PARIS SOŁACZ, Aleja Wielkopolska 40a
 2. ŻUK, Warmińska 1 (obok Rusałki)
 3. FORNI ROSSI NARAMOWICE, Naramowicka 92
 4. PAPAVERO, 3 maja 46
 5. TARAPATY, Kościelna 18

 

INNE MIEJSCA DOG FRIENDLY
To miejsca, które rekomendują nasi czytelnicy.

 1.  SEZON, Juliusza Słowackiego 27
 2. Dram Bar: Coffee / Kitchen / Cocktails, Stary Rynek 92
 3. Parle Patisserie, Grunwaldzka 33c
 4. Pinco Palino, Wroniecka 24
 5. Vegab, Wielka 23
 6. Taco Jesus, Żydowska 27/1
 7. Przyjemność, Górna Wilda 82/84
 8. Falla, Wawrzyniaka 19
 9. Różove, Wodna 23
 10. La Papaya, Szamarzewskiego 8/3
 11. Szczaw i Mirabelki, Jaroczyńskiego 22a
 12. Lavenda Cafe & Lunch, Wodna 3/4
 13. Meat Us, Żydowska 26
 14. Rusałka – widok ze smakiem, Golęcińska 27
 15. DOMU Kitchen & Friends, Wrocławska 18
 16. Pączuś i Kawusia, Rynek Łazarski 8
 17. W Filiżance Cafe,  Wrocławska 15
 18. Wina Makaronu, Generała Maczka 1a
 19. NOOKS, Poplińskich 1/12
 20. Trzecia Kawa, Polna 1
 21. Jaglana, Kramarska 1/5
 22. Mówish Mash, Zwierzyniecka 41
 23. Kimchiken, Kraszewskiego 14
 24. Min’s Table, Kraszewskiego 14
 25. Massimiliano Ferre, Plac Wolności 14
 26. Kwiaciarnia Bistro & Bar, Ogrodowa 8
 27. Miasto / Bal Bar, Szewska 20
 28. Zoffee, Wołyńska 6
 29. Twoja Wina, Jackowskiego 36/1
 30. Zielona Weranda, Ignacego Paderewskiego 7
 31. Weranda Caffe, Świętosławska 10
 32. Dżungla Cafe, Głogowska 32
 33. curry-mary, Szamarzewskiego 14
 34. Bo.Poznan, Kościuszki 84 
 35. Światłocień, Zwierzyniecka 30/31
 36. Fiesta del Vino, Czechosłowacka 106a
 37. Szkolna Food & Friends, Szkolna 17
 38. Winogratka, Przełajowa 14
 39. grono, Święty Marcin 49
 40. Rzemieślnicza, Niezłomnych 2
 41. Restauracja Barcydzieło, Żydowska 28/3
 42. Kuchnia PoWolność, Kanałowa 15
 43. Dziewczyny i słodycze, Górna Wilda 85
 44. IT / Jeżyce, Sienkiewicza 20
 45. MOMO LOVE AT FIRST BITE, Szewska 2
 46. Blonde & Bikini, Bolesława Krysiewicza 3a
 47. Concordia Taste, Zwierzyniecka 3
 48. Pizza Nel Mercato, Stary Rynek 52
 49. Restauracja Cucina, Wyspiańskiego 26a
 50. W bramie, ul. Fredry 7

 

Zdajemy sobie sprawę, że tych miejsc jest więcej, ale te przewijały się najczęściej w wypowiedziach. Jeśli znacie inne i możecie je polecić z „łapą na sercu” – wpisujcie w komentarzach. 

O PARTNERZE TEKSTU 

Dogway jest marką należącą do znanej polskiej firmy Maced. To rodzinna firma, która od 30 lat tworzy wysokiej jakości przysmaki dla zwierząt. Jest jednym z największych producentów przekąsek w Europie i liderem tego segmentu na rynku.

P.S. Ważna informacja dla restauratorów: wkrótce udostępnimy formularz, w którym możecie zgłosić swoją restaurację po gift boxy dla Was i czworonożnych Gości. W pakiecie smaczki od Dogway oraz naklejki na drzwi informujące o Waszej „dog friendly” deklaracji. W kontakcie!