Podobno klient w krawacie jest mniej awanturującym się. Nie zawsze to wystarczy. Dlatego przyda się znać dekalog wzorowego gościa. tak, aby wszystkim żyło się lepiej.
- Wzorowy gość jest KULTURALNY. Zna zwroty grzecznościowe, mówi dzień dobry i do widzenia i w sposób jasny i klarowny komunikuje swoje potrzeby. Informuje też na samym początku o ewentualnej konieczności podzielenia rachunku.
- Wzorowy gość nie siada przy nieposprzątanym stoliku i czeka na wskazanie wolnego miejsca w restauracji przez kelnera. Dobry gość absolutnie nie przestawia sam stolików i nie przemeblowuje wnętrza lokalu.
- Jest cierpliwy i wyrozumiały, nie oczekuje, że wszystko otrzyma w kilka sekund. Nie ma też pretensji o ewentualne braki w menu, np. spowodowane wyczerpaniem zapasów jakiegoś produktu.
- Wzorowy gość zostawia napiwek – wiadomo, że to kwestia uznaniowa, ale jeśli jesteśmy bardzo zadowoleni z lokalu, jedzenia i jego obsługi… czemu nie umilić komuś dnia? 10% od rachunku to idealna kwota.
- Wzorowy gość rezerwuje stolik z wyprzedzeniem. Wzorowy gość odwołuje też rezerwacje, kiedy wie, że nie uda mu się dotrzeć na wcześniej umówioną godzinę. Wzorowy gość nie jest obrażony, kiedy wpadnie do restauracji na spontanie i nie ma dla niego miejsca.
- Wzorowy gość szanuje pozostałych gości na sali – nie krzyczy, nie zostawia dzieci bez opieki, nie robi niepotrzebnego zamieszania.
- Wzorowy gość po wyjściu z restauracyjnej toalety zostawia ją w takim stanie, w jakim chciałby ją zastać on sam. Dobry gość nie zostawia też chusteczek po smarkaniu i innych śmieci na talerzach. Dobry gość wie, czym jest kosz i potrafi z niego korzystać.
- Wzorowy gość nie rozmawia przez telefon siedząc z innymi osobami przy stoliku, skupia się na rozmowie, nie zakłóca spokoju innych.
- Wzorowy gość nie „pstryka palcami”, jeśli chce przywołać kelnera. Wystarczy nawiązanie kontaktu wzrokowego z kelnerem i np. pokazanie ręką na kartę menu.
- Wzorowy klient wyraża swoją opinię – zarówno na miejscu kelnerowi, jak i w mediach społecznościowych. Jeśli jest niezadowolony – stara się rozwiązać sprawę w lokalu, a nie uprawiać egzekucję za pomocą gwiazdek i ocen w Internecie. (doprecyzowując po komentarzach: najpierw rozmowa, potem opinia w przypadku niezadowolenia, a nie raban w sieci, a w lokalu nieme potwierdzenie, że wszystko było ok).
Wkrótce wersja tekstu z dobrym kelnerem. Stay tuned! Jeśli uważasz, że coś pominęliśmy w tekście – zostaw komentarz!