CO ROBIĆ W POZNANIU PODCZAS LOCKDOWNU? KULTURA ONLINE Z ESTRADĄ POZNAŃSKĄ

Marzec 2020. Świat się zatrzymał. Nagle odebrano nam wolność, odcięto od sportu, kultury, restauracyjnych wojaży i wielu innych uprzyjemniających czas aktywności. Jednak mimo ciężkich czasów, Jest sposób na nie popadanie w marazm. Podrzucamy Wam kilka pomysłów na kulturalne wieczory z Estradą Poznańską.

No bo ile razy można sprzątać mieszkanie? 😉 A jeśli wszystko, co proponujemy jest darmowe… to chyba nie trzeba się zastanawiać.

ESTRADA POZNAŃSKA – CZYM JEST?

Estrada Poznańska to instytucja kultury i rozrywki działająca od 65 lat. To także Kino Muza oraz kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator oraz cykl teatralny Dzieciaki na Piętrze. Instytucja jest również organizatorem poznańskiej Nocy Muzeów oraz letnich wydarzeń kulturalnych odbywających się w różnych dzielnicach Poznania.

Obecnie Estrada Poznańska wychodzi naprzeciw patowej sytuacji i oczekiwaniom mieszkańców – animuje czas Poznaniaków online. Tworząc autorskie podcasty, udostępniając możliwość oglądania online filmów z KINA MUZA, produkując teledyski oraz piosenki, zaprasza autorów do pisania książek dla dzieciaków, a także przygotowując słuchowiska… nie tylko dla najmłodszych.

Poniżej krótka analiza tego, co dla Was przygotowali.

PODCASTY

Ze wszystkich podcastów produkowanych przez Estradę Poznańską wybraliśmy trzy, które naszym zdaniem są najciekawsze i miło wypełniają czas wolny. Spytacie… „ale kiedy słuchać podcastów?”. Podpowiadamy: podczas spacerów. Ubieracie się, zabieracie telefon i słuchawki, włączacie wybrany podcast i ruszacie na spacer. Sam na sam ze sobą. Z ciekawymi treściami w słuchawkach.

  • „Nie spać, słuchać!” / Z tego podcastu dowiecie się wszystkich nowinek na temat filmów oraz seriali. Kuba Wojtaszczyk i Patrycjusz Tomaszewski oglądają bardzo dużo. Teraz spotykają się, by podyskutować o najgorętszych serialach, tych nowych i trochę starszych. Pat kocha popkulturę, a na serialach zjadł zęby. Kuba jest na bieżąco z premierami i hollywoodzkimi plotkami. Razem zapraszają na podcast, w którym rozmawiają o telewizji i wszystkim, co jej dotyczy. Nowe odcinki zawsze w niedzielę. Tutaj wszystkie odcinki.

 

  • „Zielone rozmowy” / Sylwia Czubała oraz jej rozmówcy opowiadają o różnych formach proekologicznych inicjatyw, niehierarchicznych modelach współpracy, pomocy wzajemnej, kręgach kobiet, zielarstwie, aktywizmie i animacji lokalnej, działaniach antydyskryminacyjnych oraz walce z wyzyskiem tak natury, jak i człowieka w różnych odsłonach i skalach. Rozmawiają w odniesieniu do własnych doświadczeń, praktyki terenowej, z perspektywy działaczek/czy, animatorek/ów, aktywistek/ ów. Tutaj wszystkie odcinki.

 

  • „Próba muzyki” / Założeniem nagrań jest podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na temat nowych wydawnictw (polskich i zagranicznych), choć nie tylko. Czasami nawiązują do klasyki różnych gatunków muzycznych. Rozmawiają z polskimi artystami oraz przedstawiają sylwetki, dokonania artystyczne muzyków i managerów zespołów i wykonawców, którzy grali lub pojawią się w Scenie na Piętrze. Nowe odcinki co dwa tygodnie, w czwartki. Tutaj wszystkie odcinki.

 

KINO MUZA ONLINE

Dzięki Estradzie Poznańskiej możecie oglądać w opcji VOD (wideo na żądanie) wybrane filmy z Kino Muza (mają profil na MOJE E KINO). No i tutaj absolutnie popłynęliśmy. Od rozpoczęcia współpracy z Estradą, bezustannie kusimy się na wykupowanie kolejnych filmów. Czym odróżnia się VOD i KINO MUZA od serwisów streamingowych? Filmy są dużo ambitniejsze, możecie wybierać spośród propozycji kina europejskiego i nie tylko. Na pewno jest to ciekawa odmiana od hollywoodzkich produkcji, którymi raczy nas Netflix czy HBO GO. Poniżej trzy filmy, które warto obejrzeć, a przy okazji zrobić coś dobrego… czyli wesprzeć lokalne KINO MUZA.

  • Matthias i Maxime” / LGBT / Najczulszy, najcieplejszy, bezwstydnie romantyczny nowy film Xaviera Dolana jest historią jednego pocałunku, który wstrząsnął starą znajomością, zmącił beztroskie wody młodości i na zawsze odmienił życie tytułowych bohaterów. Ten pean na cześć przyjacielskich więzów przypomina, że prawdziwa miłość nie może się obejść bez prawdziwej przyjaźni. A czasem się od niej zaczyna.

 

  • Arab Blues” / Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia „Arab Blues” przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się jednak, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane. Kulturowe różnice generują serię pomyłek i nieporozumień, które debiutująca reżyserka Manele Labidi ze swadą rozbraja humorem.

 

  • A potem tańczyliśmy”  / LGBT / Zakochany w tańcu Merab (Levan Gelbakhiani) od najmłodszych lat trenuje w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję. Kiedy jeden z głównych tancerzy zostaje zwolniony i rozpoczyna się rekrutacja na jego miejsce, ten cel wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

 

MUZYKA / DUETY, TELEDYSKI I ESTRADA LIVE

Spotify podrzuca Wam bezustannie te same piosenki? To nie przypadek. To moment, w którym mózg zaczyna poszukiwać nowości. Duety, teledyski i wykonania w ramach Estrady Live mogą być dla Was ukojeniem i źródłem pozytywnej energii.

Do naszych faworytów wśród duetów należy piosenka Małgorzaty Ostrowskiej i Swiernalisa, który jest połączeniem tradycji i nowoczesności – mixem ballady z elektronicznym pejzażem utworu, w którym tekst i muzyka tworzą bardzo charakterystyczny mezalians godzący melancholijną taneczność i piosenkową opowieść.

Z teledysków z kolei polecamy duet Kmieciak & Wiraszko. Kmieciak kojarzony głównie ze sceną contemporary classical tu mierzy się z formą tradycyjnej piosenki. Wiraszko, znany z gitarowych i elektronicznych zapędów prezentuje spokojniejszą, balladową odsłonę. Z tej koleżeńskiej kooperacji, powstała ujmująca opowieść o zmieniającym się świecie z perspektywy dwojga ludzi.

Estrada LIVE to 16 sesji muzycznych nagranych przez 26 artystów w poznańskiej Scenie na Piętrze. Wszystko w jakości 4K! Usłyszymy wykonania na żywo 48 utworów. Projekt jest kontynuacją cyklu Estrada w Sieci: duety. Odebrali nam koncerty? Zrobimy sobie koncert w domu z Estradą! Kliknijcie tutaj i odkryjcie te muzyczne cuda jeszcze dziś!

Propozycja od Agi Czyż i Michała Kowalonka rozkłada na łopatki. R-E-W-E-L-A-C-J-A! Wciąż nucimy: „”Do kobiet się zwracaj z miłością… Bo odejdą, nim się obrócisz… Na pewno… Istnieje gdzieś świat… Gdzieeeeeeeeee… nie budzimy się sami… „

Kiedy tego wszystkiego słuchać? Podczas pracy, gotowania, sprzątania, w każdym momencie, kiedy potrzebujecie dźwięków w tle do pełnego skupienia.

KSIĄŻKI 

Estrada Poznańska to także wydawnictwo. Koniecznie przyjrzyjcie się ebookowi Arety Szpury, pt. „Ty też możesz uratować planetę”. To przewodnik ekologiczny towarzyszący projektowi „Lato z Estradą. Kultura w Klimacie” Ilustracje i skład: Tomek Pieńczak. Wsród książek znajdziecie też gotowe do pobrania ebooki dla dzieciaków, rodzice powinni być zachwyceni. Zgrywacie na tablet czy kindla i cieszycie się merytorycznymi materiałami bez dodatkowych opłat.

SŁUCHOWISKA DLA DZIECIAKÓW I DOROSŁYCH

Czym są słuchowiska? Dla nas to taki „radiowy teatr”. Słuchowiska Estrady Poznańskiej to nagrania dla dorosłych i dzieci. Nie będziemy ukrywać, że akurat ta forma nie jest dla nas. Przesłuchaliśmy wszystkie i niestety wciąż w obszarze naszych preferencji pozostają wspomniane wyżej podcasty tematyczne. Spróbujcie sami, może Wam przypadnie to wszystko do gustu.

Zachowajcie ten tekst na później. Niech będzie on Waszym kulturowym przewodnikiem. Jeśli złapie Was myśl, pt. „ALE NUUUUUUDA” – wybierzcie jedną z proponowanych aktywności i spędźcie miło czas. Przy okazji zrobicie dobry uczynek i wesprzecie lokalną inicjatywę. 

/ Część materiałów i zdjęciowych pochodzi ze strony internetowej Estrady Poznańskiej, ich fanpage’a oraz Kina Muza.

Instalacja ze zdjęcia głównego, którą możecie zobaczyć na Placu Wolności, to także sprawka Estrady Poznańskiej. Siła jest w nas, trzymajcie się!