ZARAZA ŹRÓDŁEM KREATYWNOŚCI. JAK PODCZAS PANDEMII RADZI SOBIE POZNAŃSKA GASTRONOMIA? – PRZEGLĄD MYTUJEMY

Ktoś kiedyś nam powiedział, że kryzys to okazja w przebraniu. Tego się trzymajmy! w dobie przedłużającej się pandemii Moglibyśmy narzekać, ale to niczego nie zmieni. „Teraz” to doskonały moment dla nowych pomysłów, rozwiązań i pobudzenia kreatywności.

Podrzucamy kilka propozycji działań gastronomii w trakcie czasów koronawriusa. Niektóre z nich są posunięciami typowo biznesowymi, niektóre akcjami społecznymi, niektóre naszymi inicjatywami – czytajcie!

POZNAŃSKI FESTIWAL JEDZENIA W DOMU

My w ramach wdzięczności i solidarności z gastronomią postanowiliśmy ruszyć z naszym POZNAŃSKIM FESTIWALEM JEDZENIA W DOMU. Jak wiecie świat online to nasz drugi dom, dlatego nie mogliśmy przegapić okazji na zaistnienie w szerszym gronie odbiorców. Każda z restauracji przygotowuje danie festiwalowe za 25 PLN, które dostępne jest na Glodny.pl lub z odbiorem własnym. Pełna lista miejscówek, które biorą udział w festiwalu dostępna jest TUTAJ.

DANIA GOTOWE DO GOTOWANIA

W pierwszych tygodniach kwarantanny z konceptem dań gotowych do gotowania wystartował pioniersko MUS INSTANT. To propozycja dla osób, które lubią jedzenie z restauracji, a jednocześnie chcieliby mieć wpływ na jego stan przed spożyciem. MUS oferuje pakiety dań – przepis + obrobione składniki, które można przyrządzić samemu w domu. Śladem MUSu poszły też, np. sąsiedzka CONCORDIA TASTE. Restauracja przygotowała menu w niższych cenach niż to, które gościło w lokalu, więc propozycja od nich jest bardzo kusząca. Mamy tutaj sytuację win-win – klient wspiera lokal, a przy okazji może pobawić się trochę w kuchni.

Takie koncepty działały w Poznaniu już wcześniej. Pamiętacie OJAMI? Tam otrzymywało się boxy z poszatkowanymi i obrobionymi produktami do gotowania. Woreczki zawierały dokładnie odmierzone wartości składników, co pomagało w nie marnowaniu żywności. W OJAMI mogliście spróbować pad thaia z naszego przepisu – bardzo go lubiliście.

W dobie kryzysu idea ta może się sprawdzić. Jednak, kiedy wszystko wróci do normy, obawiamy się, że ilość plastiku nie będzie działała na korzyść tego typu rozwiązań. Chyba, że restauracje opracują dodatkową opcję opakowań bardziej eko friendly.

RESTAURACJA SKLEPEM

TWOJA WINA swoją ogromną przestrzeń postanowiła przekształcić na sklep z lokalnymi produktami. Poza gotowaniem dań, są od niedawna spożywczakiem z pieczywem od PETIT PARIS, sokami od Juice Drinkers, kraftowymi piwami od Browar Gzub, selekcją win od Wineroom, słodyczami gluten free i klasycznymi od Dziewczyny i Słodycze. Delikatesy rozwijają się każdego dnia – warto zwrócić na nich uwagę, zwłaszcza jeśli jesteście z Jeżyc.

POSIŁKI OBYWATELSKIE

Anka Zientalska swoją cateringową działalność jako ŻRYJ ZDROWO CATERING postanowiła przekształcić na czas kwarantanny w POSIŁKI OBYWATELSKIE. Działa pro bono – pozyskuje fundusze na zakup sprzętu medycznego, sama przygotowuje posiłki dla lekarzy i potrzebujących (np. bezdomnych), koordynuje dostawy jedzenia z poznańskich lokali do różnych miejsc. W niespełna miesiąc akcję wsparło kilkadziesiąt brandów. Sami pomagamy jak możemy i dzielimy się z Anką kontaktami, pozyskujemy posiłki, zachęcamy do dołączenia do akcji naszymi kanałami.

#ZOSTAŃwDOMU

Razem z Glodny.pl uruchomiliśmy akcję #ZOSTAŃwDOMU, która na celu ma zachęcenie Poznaniaków do pozostania w domach i wsparcia lokalnej gastronomii. Na terenie Miasta Poznań i okolic możecie zobaczyć czerwone billboardy z hasłem przewodnim akcji. Glodny.pl jako firma wspiera również szpitale i dowozi posiłki dla lekarzy. Razem z nimi zorganizowaliśmy również największą dostawę pizzy w Poznaniu w tym roku – dostarczone zostało 270 pizz do akademika POLONEZ, którego studenci objęci byli przymusową kwarantanną ze względu na zakażenie koronawirusem jednego z rówieśników.

WIŚNIÓWECZKA POD DRZWI

Restauracje działają w sferze delivery nie od dzisiaj. Czas na inne miejsca – bez wątpienia smakowitym kąskiem w dobie koronawirusa jest dostawa wiśnióweczki do domu od Wiśniewskiego z Wrocławskiej. Dzwonicie pod numer: 693 070 770 i ogarniacie sobie butelkę pełną wiśniowej ambrozji. Z butelki polecamy zrobić wazonik – jest idealna!

CATERING CAŁODNIOWY

Blonde & Bikini wprowadziło catering całodniowy. Zamawiacie telefonicznie, a drugiego dnia otrzymujecie torbę z jedzeniem na cały dzień. Dobra opcja dla tych, którzy chcą zamówić jedzenie dla swoich rodziców czy dziadków. Możecie zrobić wcześniej przelew, a kurier taki catering dostarczy bezkontaktowo pod drzwi. ALL_DAY catering to też opcja o zadbanie o siebie i systematyczne przyjmowanie posiłków. W trakcie pracy zdalnej różnie z tym bywa. Sami złapaliśmy się niejednokrotnie, że np. do 15:00 nie było czasu na przygotowanie czegoś innego niż kawy 😉

SMAKOŁYKI CHODZĄ PARAMI

Niektóre koncepty decydują się na podwojenie swoich szans w pozyskaniu nowych klientów. Bez wątpienia doskonałym przykładem na parowanie się w gastronomii może być Autentyk i Min’s Table. Fine dining łączy się ze street foodem. Efektem współpracy były desery – sernik ume z miso, brunchem czekoladowym i geranium oraz mus z białej czekolady i YUZU, z karmelizowaną czekoladą i fasolą.

VOUCHERY NA PRZYSZŁOŚĆ

Możliwość wykupienia voucherów w restauracjach istniała zawsze. Dzisiaj pełni ona funkcję utrzymania płynności finansowej dla wielu z nich. Kupujecie dzisiaj, wykorzystujecie później. Spora część restauracji oferuje dodatkowe promocje, np. kupujesz voucher dziś za 100 PLN, a kwota do wykorzystania po uruchomieniu lokalu to 150 PLN. Może warto zaopatrzyć się w prezenty dla bliskich?

NOWE KONCEPTY W CZASIE ZARAZY

Ostatnie tygodnie raczej nie były pełne zaskakujących otwarć nowych miejsc. Jednak mamy dwie perełki, które wykiełkowały podczas zarazy. Poznajcie IRMINA’S PIZZA & ROLKA SUSHI. Mamy nadzieję, że przetrwają próbę czasu i mimo kryzysu pozyskają sporą ilość klientów, co w konsekwencji może zaowocować dużą ilością Gości w lokalu w lepszych czasach.

ZAWIESZONY PARAGON

Kilka poznańskich lokali udostępniło opcję „zawieszonego paragonu”. Możecie w niższej niż zazwyczaj kwocie wykupić posiłek dla medyka lub innych osób potrzebujących wsparcia żywnościowego podczas narodowej kwarantanny. Na pewno taka opcja istnieje w restauracji Massimiliano Ferre, Viva Pomodori, oraz Ratuszovej. Wy pomagacie im w utrzymaniu załogi, oni dorzucają coś od siebie i pomagają dalej.

SZKOŁA KULINARNA ONLINE

Spora ilość lokali postanowiła wykorzystać wolną przestrzeń w komunikacji w mediach społecznościowych na dzielenie się przepisami i wskazówkami na temat gotowania czy obróbki produktów. To doskonała okazja na zaprezentowanie osób, które tworzą dany lokal. Mistrzowsko robi to, np. KYOKAI SUSHI BAR swoją akcją #RollujzKyokai. Interesującym pomysłem jest też „Zostań Pizzaiolo w swoim domu | Cooking Class przyjemności”. Zgłaszacie chęć udziału w warsztatach z robienia pizzy, oni dostarczają Wam produkty do jej stworzenia, łączycie się online i działacie. Finał jest taki, że macie dobrą pizzkę, którą przyrządziliście sami i CERTYFIKAT DOMOWEGO PICCAYOLO. Mamy jednak, że będzie tutaj przede wszystkim more PICCA than YOLO. Klientów podczas kryzysu zgarnie tylko smak i merytoryka!

Wyciągnijcie z tych przykładów to, co najlepsze. Zapamiętajcie nazwy restauracji, portali i firm. Wspierajcie ich teraz, ale i po kryzysie.

Artykuł to dawka inspiracji – zarówno dla restauratorów, jak i Was – czytelników. Gdybyście zastanawiali się jak pomóc Waszym ulubionym miejscówkom… to wróćcie do wyżej przedstawionych punktów.