MURALE W POZNANIU, KTÓRE UWIELBIAMY

Mural – rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne. Tak mówi Wikipedia, a czym są dla nas? Skarbem w środku miasta, bajkowym światem, który zabiera nas w inne krainy. Estetyczną przyjemnością. Miejscem wspomnień i rozmyślań. Dziś zebraliśmy dla Was nasze ulubione murale Poznania. Czy wśród nich znajdzie się Wasz ulubieniec? Sprawdzajcie!

1. OGRÓD W TAJEMNICY ZA BRAMKĄ – ul. Za Bramką, autor: Murall Studio.

Nasze ostatnie odkrycie, do którego zachęciła nas jedna z obserwatorek @mytujemy na Instagramie, wysyłając kolorowy, letni kadr z magicznym obrazem w tle. Kilka artykułów później (musieliśmy dowiedzieć się szybko, co-jak-gdzie) jesteśmy na ulicy Za Bramką, a słynnego muralu nie widać! Malunek studia Murall znajduje się bowiem na dziedzińcu prywatnych kamienicy pod numerem 7. Możecie próbować dostać się tam dzięki uprzejmości mieszkańców bądź czekać na otwarte drzwi. Jednak prosimy, uszanujcie spokój lokatorów i zwiedzajcie uliczną sztukę z dużą empatią.

2 CZESIU Z GROBLI – ul. Grobla 27, autor: Ventzislav Piriankov

Słowa piosenki „Dziwny jest ten świat…” Czesława Niemena w języku polskim, białoruskim i ukraińskim zdobią fasadę przy Grobli i wizerunek ukochanego piosenkarza Polski upamiętniają Festiwal Ukraińska Wiosna. To wyraz solidarności słowiańskich narodów. Natkniecie się na niego, spacerując z Garbar w stronę Warty.

3. „JEŻELI PORCELANA, TO WYŁĄCZNIE TAKA…” – ul. Szyperska przy Biedronce. Wiersz Stanisława Barańczaka powstały w ramach projektu „Poezja jest tym, co rodzi się z życia” i programu „Centrum warte Poznania.

Jeden z naszych ulubieńców. Stojąc w korku na skrzyżowaniu Garbary-Małe Garbary bądź czekając na rowerze na zielone światło często wpatrujemy się w proste, ale piękne słowa poety, które przypominają nam o tym, że to historia nadaje wartość otaczającym nas rzeczom.

4. MAŁY KSIĄŻE – ul. Ogrodowa, autorzy: prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi” Sławomir Wrembel wraz z uczniami Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Otwarte Drzwi”.

Chyba każdy kojarzy opowieść o przyjaźni i odpowiedzialności, która od lat wzrusza małych i dużych na całym świecie. Cytaty z Małego Księcia, jak np.:

  • „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”
  • „Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez.”
  • „Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…”

…w dorosłym życiu nabierają nieco innego znaczenia. Ten mural nie pozwoli zapomnieć o jednej z najlepszych szkolnych lektur!

5. MURAL NA POZNAŃSKIEJ – powstały w ramach Festiwalu Murali Outer Spaces 2013.

6. MURAL NA GROBLI – powstały w ramach Festiwalu Murali Outer Spaces 2011.

7. MURAL PRZY ESTKOWSKIEGO – poruszający problem rasizmu , autorstwa Grzegorza Myćki.

8. SENIORALNY MURAL NA ŚLUSARSKIEJ – profil zamyślonej kobiety, z której głowy ulatują barwne myśli – kwiaty. Jego odsłonięcie było też inauguracją cyklu wydarzeń „Senioralni Poznań”.

9. MURAL NA KOŚCIELNEJ z wierszem Zbigniewa Herberta „Nigdy o Tobie”. Projekt Poezja jest tym, co rodzi się z życia by Joanna Pańczak & Tomasz Genow.

10. MURAL NA PL. KOLEGIACKIM – tym razem z wierszem Chmury Wisławy Szymborskiej, powstały w ramach tej samej akcji.

11. I… jeszcze jeden na Łazarzu!

13. MURALOpowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” – Pomysłodawcą muralu był Pan Gerard Cofta, zainspirowany fotografią z lat 20. ubiegłego wieku. Pomysł zrealizowała Fundacja Artystyczno – Edukacyjna Puenta w ramach konkursu Centrum Warte Poznania.

14. MURAL THE THIN WIRE przy ul. Nowowiejskiego autorstwa włoskiego artysty Maupal – Mauro Pallotta. Twórca pozostał wierny socjopolitycznej tematyce swoi dzieł i zaprezentował malunek kobiety próbującej szyć dwie części polskiej flagi. To metafora podziału pomiędzy konserwatywną a liberalną częścią naszego kraju.

Dodatkowo, na koniec mały street-artowy skarb prosto z serca Jeżyc:

… i przykład nieco psychodelicznego muralu, którego chyba nie rozumiemy! Ul. Głogowska i malunek prezentujący symbole Poznania: koziołki, rogale i ratusz.

Jeśli marzy Wam się odkrywanie miasta szlakiem murali, neonów, typografii i graffiti, bardzo polecamy Wam prywatny projekt Z BLISKA I Z DALEKA – to mapa w formacie .pdf z wyjątkowymi 94 punktami lokalnego street-artu.

Czy na liście znalazł się Twój ulubiony mural? Zostaw nam komentarz, pozwól innym odkryć uliczną perełkę. Jeśli podobał Ci się tekst, będzie nam miło, jeśli udostępnisz go dalej. Sharing is caring!