Filmy i seriale, które warto obejrzeć – selekcja mytujemy #5

Zapowiada się nam ciekawa końcówka roku… rekomendacje filmowe na pewno się przydadzą. Co by czas „kwarantanny” przebiegał możliwie jak najprzyjemniej… korzystajcie!

Filmy i seriale w artykule wybrał Mateo.

GNIAZDO / do obejrzenia w kinie

Kluczową rolę w filmie odkrywają przenikliwe dialogi i odkrywanie przez bohaterkę kolejnych puzzli w układance jej życia. Miejsce, w którym rozgrywa się akcja to swoisty dom grozy. Dwie skrajne osobowości – on oderwany od rzeczywistości i z chęcią ogromnego sukcesu, ona – pracowita i szlachetna. Czy dobro zwycięży?

DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET
/ do obejrzenia na Netflixie

Jedna z niedawnych premier na Netflixie. Sir Attenborough opowiada o planecie jak nikt inny. Filmy o zmianach klimatycznych, które obejrzałem do tej pory, były mocno pesymistyczne. Sir Attenborough pokazuje, że można zrobić to inaczej. Dać iskierkę nadziei, otworzyć serca i zainspirować.

JAK NAJDALEJ STĄD / do obejrzenia w kinie

„Egzamin z życia” dla 17 latki, która musi stać się przedwcześnie dorosła. Jeden telefon zmienia życie Oli, która musi zabrać sprawy w swoje ręce i poukładać całe rodzinne zamieszanie. Z małej miejscowości wyrusza w podróż do Irlandii, aby sprowadzić do Polski ciało zmarłego ojca.

SŁODKI KONIEC LATA / do obejrzenia na vod.pl

Opowieść o przemijaniu, wypaleniu, rozczarowaniu światem i ludźmi. Teraz jeszcze bardziej zdaję sobie sprawę, że wolność ma swoją cenę. Czasami jesteśmy jak marionetki, jak ludzie przebrani za drzewa, skrępowane i próbujące się poruszać swobodnie, ale bezskutecznie. Chcesz być niezależny? Będzie zamieszanie. Chociaż „Słodki koniec dnia” to dramat, to przepiękne widoki powodują, że obraz się nie nudzi. Historia spokojna, ale poruszająca i dająca do myślenia. Trochę niedopowiedzeń, lekkich metafor, bystrej symboliki i przyjemnych dźwięków. Na ekranie duet – Krystyna Janda i Kasia Smutniak – PRZEKOZACKO! Po seansie pokochacie obie jeszcze bardziej. Uzupełniają się i hipnotyzują.

MAŁE SZCZĘŚCIA / do obejrzenia w kinie

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie? Nie, poznaje się ich, kiedy odnosisz sukces. Ci, którzy zostają obok – są tymi prawdziwymi. Pozostali to tylko „gęby”, które odchodzą w zapomnienie, bo nie mogą znieść tego, że wiedzie Ci się lepiej niż im samym. Rewelacyjna francuska komedia z Berenice Bejo, która jest przepiękna i szalenie inteligentna. Humor, który może nie przypaść każdemu do gustu, ale warto spróbować!

25 LAT NIEWINNOŚCI – SPRAWA TOMKA KOMENDY / do obejrzenia w kinie

Z tego filmu wyniesiecie dwie cenne lekcje. Pierwsza: władza w rękach nieodpowiednich ludzi może doprowadzić do katastrofy. Druga: serce matki kocha niezależnie od sytuacji. Matka wie wszystko i czuje wszystko. Piękna rola Agaty Kuleszy i Piotra Troja. Najgłośniejsza niewinność w kraju. Nie trzeba się rozpisywać, bo tutaj wiadomo, o co chodzi.

SKĄD WIESZ? / do obejrzenia na Netflixie

„Skąd wiesz?” zabierze Was w kierunku romantycznych historii. Schemat jest klasyczny: dwóch walczących o piękną blondynkę mężczyzn. Nie będziecie śmiać się do rozpuku, ale kilka scen może Was mile zaskoczyć. Średnio przepadam za Reese Witherspoon, a w tym filmie przekonała mnie do siebie. W „Małych Kłamstewkach” była dla mnie nie do zniesienia.

LATE NIGHT / do obejrzenia w HBO GO

„Late Night” z Emmą Thompson, Mindy Kaling i John Lithgow w rolach głównych lub wątkowo znaczących. Format filmu = przypadkowa stażystka + tyranka szefowa + nagły obrót akcji i uzależnienie się tyrana od podwładnego. Każdy problem da się rozwiązać. Trzeba tylko słuchać, rozmawiać i otwierać się na pomysły innych. W filmie przewija się wątek depresji jako schorzenia, które leczy się latami (ale spokojnie, nie będziecie płakać). Jest przyjemnie. Wszyscy jesteśmy inni, im bardziej różnorodnie, tym lepiej dla nas.

NIEWIERNI / do obejrzenia na Netflixie

Zdrada ma różne oblicza. Co nie zmienia faktu, że za każdym razem jest tak samo paskudna. W humorystyczny sposób „Niewierni” pokazują patenty mężczyzn na niewierność. W filmie cały wachlarz bohaterów: od nieudaczników, poprzez fetyszystów, na nieszczęśliwie kochających kończąc.

GDZIE JESTEŚ BERNADETTE? / do obejrzenia w HBO GO

W życiu trzeba mieć pasję, trzeba mieć zainteresowania, bez tego jesteśmy bezosobowi. Co najważniejsze? Gdy mamy chwilę zwątpienia, słabszy moment, nie powinniśmy wycofywać się z działania. Powinniśmy wyjść i szukać inspiracji, dokładnie tak długo, ile potrzebujemy. I taka jest właśnie Bernadette – odrealniona, na skraju załamania, ale SZUKAJĄCA. Sięga dna… i odkrywa siebie na nowo. A jeśli chcecie wiedzieć, co z Cate Blanchet ma wspólnego w tym filmie FBI oraz Antarktyda…. oglądajcie!

MILF / do obejrzenia na Netflixie

Choć historia może nie porywa, to muszę przyznać, że francuski jest piękny! „MILF” na Netflix wprowadza w pozytywny i luźny nastrój. Fajna muzyka, ładne obrazki, latko, słoneczko, piękne ciałka. Wszystkie trzy z głównych bohaterek zabawne, ale faworytką tego wieczoru zostaje Virginie Fernandez (PRZEPIĘKNA)! Muszę przyznać, że po tytule spodziewałem się amerykańskiego gniota, a tu takie zaskoczenie!

CO W OSTATNIM CZASIE NIE PRZYPADŁO MI DO GUSTU?

  • „BANKSTERZY”. Wielkie rozczarowanie podczas pobytu na sali kinowej. Po macoszemu potraktowana historia frankowiczów. Karolak w roli prezesa banku to satyra.

NA JAKI SERIAL / FILM CZEKAM W NAJBLIŻSZYM CZASIE?

  • Z niecierpliwością wyczekuję 4 sezonu „THE CROWN”. Zwiastuny, które widziałem na YouTubie podkręcają apetyt na kolejne odcinki. Nie mogę doczekać się poznania na nowo historii księżnej Diany i premier  UK Margaret Thatcher i kolejnych losów niesamowitej Princess Margaret.

Może ktoś ze znajomych szuka filmowych inspiracji? Podaj ten tekst dalej. Sharing is caring. Będziemy wdzięczni.

Źródło zdjęć: imdb.com / Faworyta & Sukcesa: HBO / 25 lat niewinności: wyborcza.pl / Małe Szczęscia: unifrance.org / Słodki koniec lata: Next Film